logo
  1. Marche C&T Flyers
  2. Deals
  3. Valid until 2026-10-07
ADVERTISEMENT

Marche C&T weekly flyer

Valid from October 1, 2026 to October 7, 2026

1...345
doubleCaretForward
ADVERTISEMENT
Marché C&T - 14 Anniversaire from October 1 to October 7 2026 - flyer page 4
previousnext
1...345
doubleCaretForward
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Deals at Marche C&T: Top Discounts and Limited-Time Offers

Get ready to fill your pantry and fridge with incredible savings! Marche C&T's latest weekly flyer is here, bringing you a fantastic selection of fresh produce, quality meats, and essential groceries at unbeatable prices. From October 1st to October 7th, savvy shoppers in Canada can discover a wide array of products perfect for stocking up on household essentials and preparing delicious meals. Don't miss out on these limited-time offers designed to help you save on your weekly shop.

This flyer highlights Marche C&T as a prominent Supermarket / Grocery retailer, focusing on fresh food, pantry staples, and household essentials. Expect to find deals on everyday items that cater to a practical, budget-conscious Canadian shopper.

Fresh Produce & Meats

Discover a bounty of fresh ingredients and quality proteins to elevate your meals this week. Marche C&T is offering exceptional value on a variety of popular items.

Fresh Whole Chicken Leg Quarters – now $2.79/lb (save $2.00/lb) Perfect for roasting, grilling, or your favourite family recipes. A versatile and economical choice for any meal.

Whole Chicken – now $1.99/lb (save $1.00/lb) A staple for Sunday dinners or meal prepping throughout the week.

Pork Shoulder – now $2.99/lb (save $1.00/lb) Ideal for slow cooking, pulled pork, or roasts.

Whole Beef Shank – now $5.99/lb (save $1.00/lb) A flavourful cut perfect for stews and braising.

Fish Deals:

  • Sea Bream – now $10.21/kg (save $3.78/kg) A delicate white fish perfect for pan-searing or baking.

  • Mackerel – now $5.99/lb (save $2.00/lb) A flavourful, omega-rich fish that’s great grilled or smoked.

  • Mullet – now $5.99/lb (save $2.00/lb) A versatile fish for a variety of preparations.

Fresh Vegetables:

  • Onion (10lb bag) – now $2.99 ea/ch (save $0.44/lb) Stock up on this kitchen essential for flavouring countless dishes.

  • Red Pepper – now $2.50 ea/ch for 2 (save $2.00/ea) Add a crisp, sweet flavour to salads, stir-fries, and more.

  • Eggplant – now $0.79 ea/ch (save $0.20/ea) Versatile for grilling, roasting, or adding to stews and curries.

  • Cabbage – now $0.44/lb A budget-friendly staple for coleslaws, soups, and stir-fries.

  • White Mushrooms (454g) – now $2.50 ea/ch for 2 (save $1.50/ea) A versatile addition to pasta dishes, pizzas, and sautéed sides.

  • Baby Yoda Choi (500g) – now $3.51/kg A nutrient-rich leafy green that’s great in stir-fries and soups.

  • Persimmon – now $1.79 ea/ch (save $1.00/ea) A sweet and vibrant fruit, perfect for snacking or desserts.

  • Strawberries (454g) – now $2.99 ea/ch (save $1.00/ea) A classic favourite for breakfast, desserts, or enjoying fresh.

  • Coconut – now $2.29 ea/ch (save $1.00/ea) Enjoy the tropical taste and versatility of fresh coconut.

Take advantage of these fresh deals before the promotion ends.

Frozen Foods & Dairy

Stock your freezer with convenient and delicious options. Marche C&T has a selection of frozen meats, seafood, and prepared meals at great prices.

Frozen Food Deals:

  • Frozen Fish Fillet (Tilapia, Pangasius) – now $8.99 ea/ch (save $3.00/ea) A convenient and budget-friendly option for quick meals.

  • Frozen Shrimp (21/25) – now $8.99 ea/ch (save $2.00/ea) Perfect for pasta dishes, stir-fries, or as an appetizer.

  • Frozen Breaded Fish Fillets (Basa) – now $6.99 ea/ch (save $2.00/ea) A family-favourite for a quick and easy meal.

  • Frozen Tilapia Fillet (300g) – now $2.68 ea/ch (save $1.00/ea) A mild and flaky white fish that cooks up quickly.

  • Frozen Wild Salmon Fillet (200g) – now $6.99 ea/ch (save $3.00/ea) Rich in omega-3s and full of flavour.

  • Frozen Seafood Mix (800g) – now $7.99 ea/ch (save $2.00/ea) A convenient way to enjoy a variety of seafood in one dish.

  • Frozen Breaded Turkey Breast (300g) – now $4.99 ea/ch (save $2.00/ea) A quick and easy option for a satisfying meal.

Take advantage of these frozen food deals before the promotion ends.

Pantry Staples & Household Essentials

Stock up on essential ingredients and everyday necessities with Marche C&T's competitive pricing on pantry staples.

Pantry & Kitchen Essentials:

  • Large Chicken Leg Quarters (4lb box) – now $2.79/lb A bulk buy for stocking up on a family favourite.

  • Pork Loin (with bone) – now $2.59/lb A versatile cut for roasting or grilling.

  • Frozen Pork Intestine (22lb) – now $2.59/lb A flavourful ingredient for traditional dishes.

  • Kikkoman Soy Sauce (1L) – now $5.00 ea/ch A staple for flavouring Asian dishes and marinades.

  • Knorr Chicken Stock (6x40g) – now $2.99 ea/ch Enhance the flavour of soups, stews, and sauces.

  • Pearl River Bridge Brand Monosodium Glutamate (50lb) – now $42.99 ea/ch A flavour enhancer for a wide range of culinary applications.

  • Huitres Lkk Oyster Flavoured Sauce (6x8.85oz) – now $33.99 ea/ch A key ingredient for many Asian stir-fry dishes.

  • Huitres Panda Oyster Sauce (2.27kg) – now $45.99 ea/ch A versatile sauce for stir-fries, marinades, and dipping.

  • Vermicelli Rice (400g) – now $2.00 ea/ch A light and quick-cooking noodle option.

  • Ginger (1kg) – now $3.79 ea/ch A flavourful spice for cooking and beverages.

  • Carrots (1kg) – now $1.59 ea/ch A versatile and healthy root vegetable.

  • Red Pepper (1kg) – now $5.99 ea/ch Stock up on this vibrant vegetable.

  • Eggplant (1kg) – now $3.69 ea/ch A versatile vegetable for many dishes.

  • Green Pepper (1kg) – now $4.19 ea/ch A staple for stir-fries and salads.

  • Peeled Garlic (4lb) – now $4.19 ea/ch Convenient and ready to use for all your cooking needs.

  • Taro Root – now $0.99/lb A starchy and nutritious root vegetable.

  • Crown Broccoli (1kg) – now $4.49 ea/ch A healthy and versatile green vegetable.

Take advantage of these pantry deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Making smart shopping choices is all about planning and taking advantage of discounts on items you regularly use. By comparing weekly flyers and focusing on buying category-relevant essentials when they're on sale, you can significantly reduce your grocery bill. Marche C&T's current offers provide an excellent opportunity to stock up on fresh produce, quality meats, and pantry staples at prices that offer real value. Maximising these limited-time promotions means getting more for your money and ensuring your kitchen is well-stocked with quality ingredients.

Plan Your Shopping with Flyer Sale

Get the most out of your shopping trips by browsing the full Marche C&T flyer on Flyer Sale. Compare category-specific deals, track upcoming promotions, and plan your meals and purchases efficiently to save time and money.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Canada on Flyer Sale and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.